Smażalnia Ryb „SANDACZ”
ul. Okrzei 3
USTRONIE MORSKIE

Restauracja „PO SCHODKACH”
ul. Nadmorska 43
SARBINOWO

Smażalnia i wędzarnia ryb – Rekinek
Na rogu ul. Nadmorskiej i Plażowej
SARBINOWO

Słodka Kawiarnia
ul. Nadmorska 55A
SARBINOWO
„ŚWIAT LODÓW”
ul. Nadmorska 74
SARBINOWO

Lazur Restauracja
Nadmorska 75D
SARBINOWO

Restauracja Al Mare
ul. Nadmorska 55A
SARBINOWO



 

 

 
 

Sarbinowo – Promenada nadmorska
Niewielkie Sarbinowo jest jednym z nadbałtyckich letnisk. Popularność zdobyło już w czasie, gdy wybrzeże Bałtyku było w posiadaniu Niemiec. Nosiło wówczas nazwę Ostseebad Sorenbohm. Swoją renomę zawdzięcza długiej i czystej plaży, wzdłuż której biegnie spacerowa promenada. Przez wieki morze wdzierało się coraz głębiej w ląd. Aby powstrzymać ten proces, w 1910 r. umocniono brzeg liczącym kilometr murem zaporowym zbudowanym z kamieni i betonu. Grzbiet tego muru stał się właśnie wspomnianą promenadą. Rozdziela ona plażę oraz ciąg kawiarenek i ogródków gastronomicznych. O każdej porze roku rozciąga się z niej piękny widok na morze.

Sarbinowo – Atomowy krzyż
Przydrożne krzyże spotykamy na terenie całej Polski. Stoją przy drogach, spotkać je możemy również w miejscowościach. Fundowane były na różne okazje. Niepowtarzalny krzyż zobaczyć można w nadmorskim Sarbinowie. Stanął tutaj w czasie, gdy pojawiła się koncepcja budowy elektrowni atomowej w okolicach Gąsek. Wysoki krzyż zamiast poziomej belki ma stylizowaną kapliczkę z Matką Boską, nad którą umieszczono niewielki krucyfiks. Poniżej na słupie znalazł się napis „Broń od atomu”. Krzyż jest wyrazem obaw mieszkańców i wczasowiczów związanych z lokalizacją elektrowni.

Sarbinowo – Kościół parafialny
Najcenniejszym obiektem architektonicznym Sarbinowa jest neogotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, z wysoką wieżą, zbudowany w 1856 r. na planie ośmiokąta. Wewnątrz znajdują się interesujące witraże w ostrołukowych neogotyckich oknach.

Sarbinowo – Ryglowa chata
Sarbinowo położone nad Morzem Bałtyckim należy dziś do popularnych i prężnie rozwijających się miejscowości wypoczynkowych. Jako letnisko rozpoczęło się rozwijać w drugiej połowie XIX wieku. Na początku XX wieku zostało połączone wspomnianą nadmorską promenadą z Chłopami, którą w latach 30-tych tego wieku przedłużono do Mielenka i Mielna. Zwiększająca się liczba letników spowodowała dostosowanie dawnych domów rybackich do nowych potrzeb. Na szczęście zachowała się grupa dawnych domów rybackich w Sarbinowie i Chłopach. W Sarbinowie najstarszym, istniejącym dziś domem jest chata rybacka przy ulicy Nadmorskiej 4. Budynek pochodzi z około 1870 r. i został wzniesiony w technice ryglowej. Parterowy, przysadzisty obiekt posiada wysoki, czterospadowy dach, którego pokrycie zmieniono po wojnie na niezdrowy eternit. Do chaty przylega niewielki budynek gospodarczy. Leciwy budynek jest do dziś w części zamieszkany, ale niestety ze względu na stan techniczny jego los pozostaje niepewny. Niemniej warto poświęcić mu chwilę uwagi.

Chłopy – wioska rybacka
Chłopy to maleńka wioska z kilkoma ulicami położona pomiędzy Mielnem, a Sarbinowem tuż nad samym Morzem Bałtyckim. Centrum od plaży dzieli ok. 20 metrów, co jest zaletą tej rybackiej wioski. Najstarsze zabudowania pochodzą z początków XX wieku i są to stare chaty rybackie o typowej szachulcowej konstrukcji. Charakteryzują się one białymi elewacjami poprzecinanymi drewnianymi belkami pomalowanymi zazwyczaj na ciemne kolory. Idąc z Chłopów w kierunku Mielna urokliwą leśną alejką, dojdziemy do miejsca przebiegu 16-go południka, które zostało oznaczone obeliskiem. Przy samym obelisku opieczętowanym napisem W TYM MIEJSCU PRZEBIEGA 16-ty POŁUDNIK, znajduje się kilka ławeczek, na których można odpocząć. Jest to miejsce, z którego żaden turysta nie odejdzie bez pamiątkowego zdjęcia. Unikalność całej zabudowy skłoniła służby konserwatora zabytków o wpisanie miejscowości do rejestru zabytków.

Gąski – Latarnia morska
Latarnia została zbudowana pod koniec XIX wieku, osiąga wysokość 50,2 metra. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt latarni prowadzą kręte, granitowe schody – aby się dostać na taras trzeba pokonać ich aż 190. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na Morze Bałtyckie, dostrzec można stąd Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. Latarnia jest usytuowana w centrum wsi, u podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki zjedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren. Latarnia została wpisana do rejestru zabytków.

Gąski – Pałac Morski
Zabytkowy, neoklasyczny „Pałac Morski” z II poł. XIX wieku. Otoczony również zabytkowym ok. 6,7 ha parkiem z m.in. bukami, cyprysikami groszkowymi oraz klonami srebrzystymi.

Śmiechów – Kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski
Gotycka budowla, początek budowy mianowany jest na XVI w. Obiekt zabytkowy wraz z otoczeniem, w szczególności z murowaną bramką cmentarną i wystrojem wnętrza.

Szlaki turystyczne
Szlak nadmorski jest oznaczony kolorem czerwonym i ma długość około 39 kilometrów. Trasa przebiega z Pleśna przez Gąski – latarnia, Sarbinowo, Chłopy, Mielno. Unieście, Łazy do Dąbek. Jest to fragment międzynarodowego szlaku z początkiem we Francji. Przebiega on nadmorskimi miejscowościami i plażami. Turyści, którzy aktywnie chcą spędzić urlop znajdą w okolicy wiele szlaków pieszych, rowerowych oraz konnych.


Gmina Mielno

Mielno – to jedno z najbardziej atrakcyjnych kąpielisk na polskim wybrzeżu. Na turystów czekają szerokie, piaszczyste plaże, morski mikroklimat oraz bogactwo walorów przyrodniczych z krajobrazem wydmowym terenów nadbrzeżnych, lasami i dziesiątym, co do wielkości w Polsce jeziorem Jamno. Leży 12 km od Koszalina.

Pomnik Jelenia – znajduje się w Mielnie na skwerku przy Urzędzie Gminy (ul. B. Chrobrego 10). W Mielnie jest od „zawsze” – o jelenia dopytują się turyści, jest sympatycznym akcentem Gminy. Ufundowana została w okresie międzywojennym, przez jednego z ziemian, na pamiątkę udanego polowania. Przedstawia metalową figurę jelenia naturalnej wielkości, stał się już legendą Mielna i koniecznie będąc w Mielnie należy zrobić sobie z nim zdjęcie!

Pomnik Morsa – usytuowany przy głównym wejściu na plażę (ul. Kościuszki), jest symbolem organizowanych w Mielnie od 2004 roku Międzynarodowych Zlotów Morsów, na które przybywają tysiące miłośników zimowych kąpieli.

Aleja Lipowa – droga z Mielna do Mielenka – biegnie wzdłuż alei ponad 150-letnich lip. Stare drzewa szczególnie pięknie reprezentują się wiosną i jesienią, a w okresie letnim tworzą naturalny szpaler i osłonę dla kierowców przed słońcem. Dwukilometrową drogę z Mielna można także przebyć przez las mieszany lub chodnikiem.

Park Linowy w Mielnie – poszukiwaczom nowych wrażeń i aktywnej zabawy polecamy Park Linowy Tukan w Mielnie. Uczestnicy na linach pokonują szereg przeszkód rozwieszonych między drzewami. W parku oferują trzy trasy o różnym stopniu trudności.

Jezioro Jamno – jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim odcięte mierzeją od Morza Bałtyckiego. Zajmuje 9. miejsce w Polsce pod względem powierzchni. Jest jeziorem, gdzie intensywnie uprawia się sporty wodne. Nad akwenem znajdują się liczne przystanie żeglarskie, a w trakcie sezonu pływają tu statki turystyczne, którymi można przeprawić się przez Jamno. Amatorzy wędkowania mogą wykupić specjalne zezwolenia w Gospodarstwie Rybackim w Mielnie. Upoważniają one do wędkowania na spinning oraz na dwie wędki na obszarze jeziora Jamno.

Polski Dakar – to zawody Cross Country, podczas których zawodnicy ścigają się na plaży między Łazami a Mielnem. W zawodach biorą udział amatorzy oraz zawodnicy z czołówki polskiego CC. Klub zapewnia odpowiednie przeszkolenie dla amatorów przed pierwszym udziałem w zawodach.

Ogrody Hortulus – są jak obrazy ciągle malowane, zmieniają się w zależności od pory roku, czy pogody i zawsze są atrakcyjne: wiosną „budzą się” – kwitną pierwsze kwiaty, rozwijają się młode liście, „pachnie” wręcz życiem. Lato jest okresem pełnej stabilizacji, kwitną letnie kwiaty, pojawiają się pierwsze owoce. Zawsze, bez względu na pogodę można znaleźć w naszych ogrodach odpoczynek: w upalny dzień – w cieniu drzew, w czasie deszczu – w jednej z wielu altan. Jesienią ogród prezentuje się chyba najbardziej okazale. To wciąż pełnia życia. Większość roślin osiąga swoją dojrzałość wegetacyjną. Przychodzi czas zbioru plonów w postaci owoców i nasion. Większość roślin wybarwia nie tylko swoje owoce, ale liście i pędy. Niektóre rośliny dopiero teraz osiągają swoje docelowe rozmiary. Dni nie są już tak upalne, więc większość roślin nabiera znakomitej kondycji. Zima to czas dany na odpoczynek ogrodowi i również okres konfrontacji z ekstremalnymi warunkami, często okres walki o przetrwanie. Dla wielu roślin jest to również moment, w którym widać ich piękno w okresie bezlistnym: dereni, pogiętych leszczyn, modrzewi.